„Na początku to ja byłam przerażona, jak tutaj dostałam mieszkanie. Przecież ja tutaj przyjeżdżałam z ojcem rowerem na wycieczki – nad stawy, na łąki…” – mówi jedna z bohaterek spektaklu.
No bo jak to? Kraków bez kamienic, brukowanych ulic i widoku na Wawel? Bez smoka, Lajkonika i kawy na Rynku? Tak! W naszym najnowszym spektaklu zapuszczamy się na dalekie peryferie, gdzie o krakowskim smoku nikt już nie pamięta, a lajkonik to po prostu paluszki..
Bo Kraków nie kończy się na Placu Bohaterów Getta czy Kleparzu. To też targowisko na Piaskach, podtopiony Bieżanów, wlepki na Azorach, panie z warzywniaka, dzieciaki z podwórka, burkliwi sąsiedzi spod czwórki. I o tym świecie postanowiliśmy opowiedzieć: o miłości pana spod czwórki do pani z góry, o panu Dionizym, który nie chciał się przyjaźnić (i dlaczego), o dzieciakach, dla których DEEEESKA! jest najważniejsza na świecie, a wlepki i toye są ważniejsze niż komunikatory.
W tym spektaklu świat krakowskich osiedli mieni się wszystkimi kolorami: jest śmieszny, wzruszający, a czasem też trochę straszny. Jak w życiu…
Do udziału w realizacji przedstawienia zostali zaproszeni mieszkańcy Krakowa: osiedli Centrum A w Nowej Hucie, Woli Duchackiej oraz Bieżanowa. Mieszkańcy byli zaangażowani w proces tworzenia spektaklu na różnych polach: przede wszystkim spektakl powstał na podstawie ich historii i opowieści. Chętni mieszkańcy przygotowali również swoje własne etiudy cieniowe, które zostały włączone do finałowych pokazów w poszczególnych dzielnicach. Będą one prezentowane w oknach partnerskich ośrodków kultury, a publiczność będzie je oglądać z zewnątrz budynków.
Kolejne pokazy spektaklu „Strefa bezpłatnego parkowania, czyli osiedlowe love” zostaną zrealizowane w następujących lokalizacjach:
Centrum Kultury Podgórza – Klub Wola Duchacka, ul. Malborska 98
27 października, godz. 11:00 i 18:00
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta – Klub Jędruś, Osiedle Centrum A 6A
28 października, godz. 16:00
Centrum Kultury Podgórza – Dwór Czeczów, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 36
29 października, godz. 17:00
Gorąco zachęcamy do udziału w wyżej wymienionych wydarzeniach. Bezpłatne wejściówki można otrzymać pisząc na adres: promocja@teatrfigur.pl.
Produkcja spektaklu została zrealizowana w ramach ogólnopolskiego Programu OFF Polska oraz przy wsparciu finansowym Miasta Krakowa.
scenariusz na podstawie opowieści mieszkańców: Dagmara Żabska i zespół
reżyseria: Dagmara Żabska
scenografia: Justyna Peller-Szałańska
muzyka: Andrzej Bonarek
teksty piosenek: Zośka Papużanka
ruch sceniczny: Dominika Szala-Wentland
produkcja: Marta Hankus
obsada: Dominika Byrska, Denys Lemaikin, Luna Sawka, Michał Świderski
wywiady z mieszkańcami osiedli: Przemysław Buksiński
kostiumy, współpraca scenograficzna: Ewa Woźniak
realizacja spektaklu: Andrzej Pietyra, Murat Kornaev
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.
Rezydencje Artystyczne. Białoruś i Ukraina.