O Teatrze

Teatr Figur to jedyny w Polsce profesjonalny teatr cieni. Powstał w 2007 roku jako niezależny teatr lalek, a dziś łączy różnorodne środki teatru formy –  przede wszystkim cienie, ale także lalki i animację przedmiotu.

Jak działamy?

Teatr Figur działa na trzech polach: teatralnym, edukacyjnym i społecznym. To misję artystyczną uważamy za nadrzędną, choć jej elementy pojawiają się także w pozostałych działaniach. Oferujemy kompleksowy program z zakresu pedagogiki teatru i edukacji teatralnej dla uczniów i nauczycieli (Centrum Edukacji Teatralnej), budujemy artystyczne współprace oraz prowadzimy działania artystyczno-edukacyjne z mieszkańcami, rodzinami, seniorami, szkołami i nie tylko, a także wspieramy niezależnych artystów i teatry nieinstytucjonalne. W 2024 roku zostaliśmy operatorem programu Przestrzenie Sztuki, w ramach którego nie tylko produkowaliśmy spektakle, ale organizowaliśmy rezydencje artystyczne, festiwale objazdowe i warsztaty.

Przez lata byliśmy w trasie, jeżdżąc po licznych festiwalach, a nasze spektakle były prezentowane na całym świecie – od Waszyngtonu, przez Seul i Tajpej, po Skawinki i Psary. Dziś stawiamy na rozwój naszej stacjonarnej siedziby teatralnej na ul. Sławkowskiej 14 w Krakowie. Tutaj także działa nasza scena dla najmłodszych – Teatr Figurki .

Teatr Figur – czyli jaki?

O Teatrze Figur można by powiedzieć, że to teatr cieni czy teatr lalek dla dorosłych, ale byłaby to tylko część prawdy. Od 15 lat eksperymentujemy z formą: ze źródłami światła, materiałami, technikami animacji. Wykorzystujemy filtry polaryzacyjne, kolorowe odbicia, multiplikacje… Nasze najmniejsze ekrany cieniowe mają zaledwie kilka centymetrów, a największe po kilkadziesiąt metrów. Mamy na swoim koncie duże widowiska, ale najbardziej lubimy kameralne formy dla kilkudziesięciu widzów, w których możemy pokazać naszą osobowość.

Spektakle Teatru Figur są inspirowane literaturą, fotografią, sztukami wizualnymi, komiksami. Za pomocą formy chcemy ukazać świat głębokich przeżyć i wieloznaczność rzeczywistości. Przekroczyć granice, które często narzuca teatr dramatyczny, i pokazać świat, którego nie da się wyrazić słowami. Nasze przedstawienia mają magiczną aurę, ale za każdym razem, mimo widowiskowej formy, spoglądają na człowieka „od środka” i nie boją się poetyckości czy wręcz metafizyki tego spojrzenia.

Oczywiście, nasze spektakle są też rozrywką – nie unikamy śmiechu, zabawy i uciechy, a oryginalność formy pozwala nam na ich wieloznaczne ujęcie. Pozajęzykowy obraz świata ma wiele wymiarów – to jednocześnie intymny i głęboki obraz człowieka, jak również inteligentna zabawa formą, która pogłębia i ubarwia nasze teatralne opowieści.

Nasz Zespół

MG_0619_356x480_acf_cropped (1)
Dagmara Żabska Założycielka i szefowa Teatru Figur Kraków; aktorka, reżyserka, pedagożka teatru; absolwentka teatrologii UJ, Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, Figurentheater -kolleg w Bochum. Odznaczona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Za reżyserię spektaklu „Król Maciuś I” otrzymała nagrodę w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Stypendystka Ministra Kultury w 2016 r. Wyreżyserowała pięć przedstawień w Kangurowym Przedszkolu.
marta3_356x480_acf_cropped (1)
Marta Hankus Szefowa administracyjna i finansowa TFK, producentka teatralna, absolwentka dramatologii UJ. Produkuje wszystkie spektakle Teatru, koordynuje objazdy, projekty edukacyjne. Wysłała TFK w trasy po Stanach, Niemczech i Rosji. Zorganizowała cztery festiwale teatralne dla dzieci i młodzieży. Stypendystka MKiDN w 2015 roku. Ostatnim wyzwaniem Marty jest produkcja niestandardowych, "łamanych" ekranów cieniowych. Sprawa w toku.
kura2_356x480_acf_cropped (1)
Dominika Byrska aktorka, lalkarka, absolwentka Wydziału Lalkarskiego PWST Filia we Wrocławiu, prowadzi zajęcia teatralne i animacyjne z dziećmi i młodzieżą. Zagrała w spektaklu dyplomowym „Mały k” w reż. Pawła Passiniego oraz „Dzikie łabędzie” w reż. Jerzego Bielunasa. Związana z Operą kameralną w Warszawie, Teatrem Animacji w Poznaniu i Teatrem Figur Kraków. w TFK gra w spektaklach "Król Maciuś I", "Jestem cały świat minus świat oprócz mnie" i lewe skrzydło ptaka w "Rękodziele artystycznym".
tadek_356x480_acf_cropped (1)
Tadeusz Dylawerski Pan Piórko, ak­tor, lal­karz, mim, pe­dagog te­atru i cyr­ku, ab­sol­went Wy­dzia­łu Lal­kar­skie­go PWST we Wro­cławiu (1988) i Stu­dium Pan­to­mi­my przy Wro­cław­skim Te­atrze Pan­to­mi­my. Pracuje w Staro­miej­skim Cen­trum Kul­tu­ry Młodzie­ży. Możecie go zobaczyć w "Historiach zimowych", "Robocie i motylu", instalacji "Jestem cały świat minus świat oprócz mnie". Jeździ na rowerze i monocyklu.
13096271_10153786254088220_8354987896042181609_n_356x480_acf_cropped (1)
Piotr Idziak anima­tor te­atru cie­ni, ak­tor Te­atru Fi­gur Kraków, autor gier terenowych, planszowych, konstruktor lalek, twórca wystaw muzealnych. W TFK zaangażowany w prace "Laboratorium teatru cieni". Można go zobaczyć w spektaklu "Huljet huljet" albo przy przewożeniu rzeczy do magazynu. Kiedy nie jest w Teatrze, pracuje w Ma­łopol­skim In­sty­tu­cie Kul­tu­ry w i agencji marketingowej Locativo.
Rectangle 55
Andrzej Pietyra Filmowiec, fotograf, sportowiec, człowiek od zadań specjalnych. Kiedy nie kręci filmów, jeździ na rowerze albo hoduje pomidory. W TFK filar wszelkich produkcji i dalekich wypraw samochodowych.

Repertuar

Zapraszamy na wyjątkowe przedstawienia do naszego Teatru Cieni. Przejrzyj nasz repertuar spektakli i poczuj magię teatru już dziś.

Bądź na bieżąco
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

© 2024 TEATR FIGUR KRAKÓW