SPEKTAKL

Luminaries. W cieniu Awangardy

Spektakl „Luminaries” jest koprodukcją Teatr Figur z Sandglass Theatre z Vermont i niezależnymi lalkarkami z Portland.

Punktem wyjścia do pracy jest twórczość polskich artystów okresu dwudziestolecia międzywojennego: Maria Jerema, Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński, Leon Chwistek, Stanisław Witkiewicz i inni.

Spektakl ma charakter instalacji teatralnej, składa się z interaktywnej części ekspozycyjnej i teatralnej.

Sztuka XXI wieku w dużej mierze opiera się na kulturze obrazkowej. Obrazy, kolaże, videoart są rozumiane prawie na całym świecie, niepotrzebny jest dodatkowy wykład na temat kontekstu społecznego czy historycznego. Sztuka dwudziestolecia międzywojennego jest dynamiczna, ekspresyjna, zaczepna, a przez to bardzo współczesna. Przystępując do pracy stawiamy sobie pytanie – co z tamtej wrażliwości, spraw, tych wszystkich wykrzykników i zaprzeczeń zostało w nas do dziś, co jest aktualne? I co bardzo istotne z perspektywy tego projektu – jak rezonują̨ te tematy w kontekście odległego świata stanu Oregon? Dzisiaj, podobnie jak 100 lat temu, trwają dyskusje na temat tożsamości, definicji i redefinicji narodu, bezpieczeństwa. Społeczeństwo jest spolaryzowane, nie ma łatwych odpowiedzi. Podobnie jest w Stanach. W Portland trwają dyskusje czy utrzymywać historyczną, niską zabudowę miasta i rozrastać się po horyzont, czy zacząć dobudowywać piętra? Jak miasto powinno odpowiedzieć na potrzeby ogromnej liczby bezdomnych. Manifesty Peipera wydają się być bardzo na czasie.

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.

PREMIERA 27. 07 2018 Shaking the Tree Theatre, Portland
twórcy:

Shoshana Bass, Piotr Idziak, Katie McClenahan, Summer Olsson, Agnieszka Polanska, and Dagmara Zabska.

Galeria


Partnerzy