SPEKTAKL

Bracia polarnej zorzy

Wszyscy lubimy bajki, baśnie, legendy, opowieści pełne magii. „Bracia polarnej zorzy” to koncert, widowisko oparte na mało znanych baśniach i legendach krajów nadbałtyckich takich jak Polska, Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia.

Każda baśń zawiera w sobie jakąś naukę, ale też rozwija fantazję. Naszym celem było stworzenie pięknego widowiska, które za pomocą starych baśni i legend stawia pytanie o wspólne korzenie, wierzenia i tradycje mieszkańców regionu bałtyckiego. Przedstawienie umożliwia poznanie różnorodności oraz podobieństw naszej kultury i kultur naszych północnych sąsiadów.
To niezwykle przyjemne w warstwie muzycznej i wizualnej przedstawienie przeznaczone jest dla dzieci, całych rodzin, ale też fanów dobrej muzyki, spektakli teatralnych i ciekawych realizacji. Charakteryzuje się ono wielowarstwowością, jest bogate i piękne na poziomie muzyki, obrazu, światła, atmosfery, dobrej energii, znaczeń i symboli.

Pięknie brzmiące, wielogłosowe utwory to zasługa członków Chóru Teatru CHOREA, który ma na koncie wiele projektów muzycznych, również dla dzieci. Użycie ludzkiego głosu oraz kilkunastu prostych instrumentów i loopstation sprawia, że cała przestrzeń staje się żywa i wypełnia się dźwiękiem. Na koncert składa się 10 odrębnych opowieści, zaśpiewanych po polsku ale też w ciekawie brzmiących językach naszych północnych sąsiadów.

Podczas gdy muzyka wypełnia przestrzeń, niezwykłe historie przedstawiane są również za pomocą teatru cieni. Wielobarwne, hipnotyzujące obrazy tworzą aktorzy Teatru Figur Kraków, jedynego profesjonalnego teatru cieni w Polsce. Głównymi środkami wyrazu są światło, cień i lalka. Aktorzy z TFK eksperymentują ze źródłami światła, materiałami, filtrami polaryzacyjnymi, kolorowymi odbiciami, multiplikacjami tworząc, zachwycające klipy cieniowe do powstałych utworów.
Koncert będzie świetną propozycją dla wspólnego spędzenia czasu dla całych rodzin. Dorośli, rodzice, nauczyciele, pedagodzy będą mieli okazję do zapoznania się z mniej znanymi lub w ogóle nie znanymi baśniami i bajkami. Będzie można też zobaczyć jak w twórczy, ciekawy sposób podejść do literatury czy zaadaptować tekst na potrzeby piosenki, albo jak opowiedzieć historię za pomocą niezwykłych obrazów i technik cieniowych.

Produkcja spektaklu została dofinansowana z środków pochodzących z „Stypendium Twórczego Miasta Krakowa”.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

PREMIERA 21.11.2018 Festiwal Podskoki i Wykręty; Cricoteka
OBSADA

Koncepcja i kompozycja: Tomasz Krzyżanowski

Reżyseria: Dagmara Żabska
Lalki: Agnieszka Polańska, Beata Klimkowska
Śpiewają: Joanna Chmielecka, Aleksandra Endzelm, Tomasz Krzyżanowski,
Justyna Sobieraj-Bednarek, Maciej Staniecki, Paula Tralewska

Cienie animują: Piotr Idziak, Agnieszka Polańska, Mateusz Wróbel, Dagmara Żabska


Teksty polskie: Zośka Papużanka

Tekst łotewski: Viktorija Blumberga

Adaptacja tekstów litewskich opartych na poemacie „Egle Žalciu karaliene”: Gintaras Grajauskas
Konsultacja tekstu fińskiego opartego na eposie „Kalevala”: Erik Soderblom


Galeria


Partnerzy